(dále jen soutěž)
Soutěže se mohou zúčastnit čeští a slovenští fotografové s trvalým bydlištěm v České nebo Slovenské republice s pracemi, které vznikly v době od 15. 1. 2024 do 18. 2. 2025 a které nebyly přihlášeny do předchozího ročníku. V kategorii Série je možné zasílat fotografie pořízené v časovém rozmezí 1. 1. 2022 až 18. 2. 2025 s tím, že alespoň jedna fotografie musí být pořízena v období 15. 1. 2024 do 18. 2. 2025.
Výjimkou je nová kategorie „Urban wildlife“, do které lze přihlásit fotografie bez omezení data pořízení za předpokladu, že daná fotografie nebyla oceněna, nominována nebo prezentována na výstavě v některém z minulých ročníků soutěže.
Soutěžící uhradí elektronicky vstupní poplatek ve výši 800 Kč / 20 €
Formát souboru:
Soubory musí být v RGB prostoru a musí obsahovat ICC Profil
Velikost fotografie musí být nejméně 3000 pixelů na delší straně, doporučujeme však zaslání fotografií v plném rozlišení. Vybrané fotografie budou prezentovány na výstavě ve formátu až 100×70 cm. Nedostatečná kvalita znemožňující prezentaci v podobě velkoformátového tisku může být důvodem k vyřazení fotografie. Nejsou povoleny žádné podpisy, loga a jiné „vodoznaky“ vložené do fotografie a přidané rámečky.
U vybraných snímků si organizátor může vyžádat data v maximální kvalitě.
Základní kategorie „Savci“, „Ptáci“, „Plazi, obojživelníci a podvodní život“ a „Bezobratlí“ jsou určeny pro fotografie zobrazující zajímavým způsobem portréty nebo chování volně žijících živočichů v jednotlivých skupinách. V případě nejasnosti nebo možnosti zařazení do více kategorií si zvolte jednu, kterou považujete za nejvhodnější. Porota si vyhrazuje právo fotografii přeřadit do jiné kategorie.
Kategorie Rostliny a houby je určena pro poutavé fotografie všech zástupců botanické říše včetně květin, keřů, stromů a mechů a navíc také hub, lišejníků a řas rostoucích ve volné přírodě, a to jak v podobě jednotlivých exemplářů, tak celých seskupení. Kategorie je vyhlašovaná pod patronací Botanické zahrady Praha.
Kategorie „Krajina“ je určena pro fotografie, které zajímavě zachycují krásy přírodních scenerií naší planety. Hlavním motivem snímku nesmějí být výsledky lidské činnosti jako například stavby všeho druhu, dopravní prostředky a podobně, mohou se ale ve fotografii vyskytovat jako minoritní prvek celkové kompozice, pokud není možné se jim vyhnout.
Kategorie „Zvířata ve svém prostředí“ je určena pro fotografie zachycující volně žijící živočichy v kontextu jejich domovských biotopů a životního prostoru, který by měl v celkové kompozici hrát stejně důležitou roli jako zvíře samotné. Snímky by měly zachycovat propojení zvířat s prostředím, v němž žijí. Kategorie je vyhlašovaná pod patronací Zoo Praha.
Speciální kategorie „Urban wildlife“ je určena pro fotografie volně žijících zvířat, která se adaptovala na nové životní podmínky a obsadila nové niky v lidském prostředí – ve městech, na vesnicích nebo přímo v lidských příbytcích. V této kategorii jsou preferovány fotografie, které zajímavým způsobem zachycují toto soužití a je z nich patrné, že vznikly ve zmíněném lidském prostředí. Kategorie není určena pro fotografie domácích mazlíčků a ochočených zvířat. Z této kategorie bude též vybrána fotografie pro speciální ocenění „Příroda v Praze“ – pokud jste svou fotografii pořídili v právě v Praze, uvádějte to prosím v jejím popisku. Oceněnou fotografii vybere z předvýběru poroty zástupce Magistrátu hlavního města Prahy.
Kategorie „Zvířata v lidské péči“ se zaměřuje na fotografie pořízené v zoo, na workshopech, v oborách a podobně. Není určena pro fotografie domácích mazlíčku.
Speciální kategorie „Série“ je určena pro série vzájemně tematicky spjatých fotografií. Série může být zachycením okamžitého děje či události, ale také souborem dokumentujícím dlouhodobě určité téma. Námětem fotografií musí být vždy příroda či její ochrana. Sérii tvoří nejméně 3 a nejvýše 9 fotografií – doporučujeme nesnažit se za každou cenu využít maximálního počtu snímků v sérii, porota se také zaměřuje na soudržnost celku a zbytečně přidané snímky mohou snížit šanci série na úspěch. Celá série se počítá vždy jako jedna práce z deseti možných v rámci jedné přihlášky. Porota si vyhrazuje právo vyřadit ze série některé fotografie, případně je přeřadit jako samostatné snímky do ostatních kategorií. Pořadatel soutěže může série na výstavách prezentovat nekompletní. Fotografie přihlášené v rámci kategorie Série nesmí být přihlášeny samostatné v ostatních kategoriích.
Speciální kategorie „Cena za nejlepší fotografii české přírody“, jejímiž partnery jsou správa Krkonošského národního parku, Národní park Šumava a Národní park České Švýcarsko, je určena pro snímky divoce žijících zvířat nebo volně rostoucích rostlin pořízené na území České republiky – není určena pro fotografie zvířat žijících v lidské péči. Porota přihlášené fotografie zařadí i do odpovídajících hlavních kategoriích (Savci, Ptáci, Rostliny atd.)
Chceme se stále více zaměřovat na mladou generaci, která s fotografiemi nebo spíše mezi spoustou fotografií vyrůstá a proto letos otevíráme soutěž Czech Photo Junior, které proběhne paralelně se soutěží Czech Nature Photo. Soutěžit se bude ve třech věkových kategoriích:
Osoby mladší 18 let se mohou soutěže Czech Nature Photo zúčastnit pouze s písemným souhlasem svého zákonného zástupce, který je dostupný zde ve fromátu docx. Povinností Soutěžícího je předložit Czech Photo o.p.s. souhlas zákonného zástupce, a to jeho zasláním na e-mail junior@czechphoto.org. Nepředloží-li Soutěžící písemný souhlas zákonného zástupce ani do 5 dnů ode dne, kdy o jeho předložení byl požádán, je Czech Photo o.p.s oprávněn Soutěžícího bez náhrady vyloučit ze Soutěže Czech Nature Photo.
Fotografie mohou mladí fotografové zasílat do uzávěrky soutěže dne 18. 2. 2025 a účast v soutěži Czech Photo Junior je ZDARMA.
Do soutěže budou přijímány snímky volně žijících zvířat (savci, ptáci, plazi, obojživelníci, bezobratlí, ryby…), zvířat v zoologických zahradách, rostlin, hub, krajiny, zkrátka přírody, která nás obklopuje. Nerozhoduje technika, kterou byly fotografie pořízeny (mobilní telefony, fotoaparáty).
Minimální velikost snímku je 1MB. Fotografie s udáním jména a věku autora a názvu snímku přihlašujte přes porotovací systém společnosti Cewe.
Tatáž fotografie může být přihlášena buď do soutěže Czech Photo Junior nebo do hlavní soutěže Czech Nature Photo, ale nikoliv do obou zároveň.
Ze soutěže budou vyloučeny snímky generované umělou inteligencí.
Vyhodnocení těch nejlepších prací proběhne společně s profesionální soutěží Czech Nature Photo odbornou porotou.
V každé ze soutěžní kategorii Czech Photo Junior budou nejprve po zasedání poroty vyhlášeny nominace na vítěze. Mezinárodní porota určí vítěze kategorie a poté 2. a 3. místo kategorie. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají chytrý telefon od společnosti Samsung a diplom, 2. místo a 3. místo získávají diplom a cenu od partnerů Fomei a Cewe. Ocenění budou vyhlášena a předána na slavnostním ceremoniálu společně s vítězi soutěže Czech Nature Photo.
Partnerem Czech Photo Junior je společnost Samsung, Cewe a Fomei.
Titul „Fotografie roku“ je hlavní cenou soutěže. Bude udělen fotografii, na jejíž výjimečných kvalitách se shodne porota soutěže. Autor získává peněžitou odměnu 10 000 Kč, cenu v hodnotě 30 000 Kč od společnosti Canon a diplom potvrzující vítězství v soutěži.
V každé ze soutěžních kategorií porota vybere 3 nominované a z nich poté vítěznou fotografii. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají peněžitou odměnu 5 000 Kč a diplom potvrzující vítězství v dané kategorii.
V kategorii „Savci (volně žijící)“ obdrží vítěz kategorie navíc dalekohled FOMEI 10x32 DCF od společnosti Fomei, který při svých toulkách přírodou určitě využije. Autoři fotografií, které se umístí na druhém a třetím místě, získají od společnosti Fomei monopod. FOMEI je tradiční česká firma, která byla založena v roce 1990. Na český i evropský trh dodává vlastní světelnou techniku pro fotografy a filmaře, komplexní řešení pro výrobu fotografií i velkoformátových reprodukcí a dalekohledy pro pracovní využití či volný čas.
V kategorii Rostliny vítěz obdrží navíc speciální cenu Botanické zahrady Prahy Praha.
V kategorii „Cena za nejlepší fotografii české přírody“ každý z nominovaných získá jednu z cen, které věnují partneři:
Vítězi speciální ceny „Příroda v Praze“ věnuje partner Lesy hl. m. Prahy dárkový poukaz na nákup rostlin v Zahradnictví Ďáblice. Jedná se o tradiční zahradnictví jehož historie sahá až do 20. let minulého století. Původní pěstební zahrada, která měla sloužit jako zásobárna sadebního materiálu pro pražské parky, vznikla v zadní části Ďáblického hřbitova již v roce 1924 a letos tak slaví již 100 let fungování. Na zdejších rozsáhlých produkčních plochách i v současnosti “roste zeleň pro Prahu” – rostliny se zde pěstuji nejen pro zákazníky z řad veřejnosti, ale také pro nejrůznější výsadbové akce na území hlavního města Prahy.
V kategorii „Zvířata ve svém prostředí“ věnuje hlavní partner Zoo Praha cenu, kterou je autorská výstava fotografií v rozsahu 10 až 15 prací prezentovaná v areálu zoologické zahrady. Tisk a adjustaci fotografií zajistí Zoo Praha.
V kategorii „Plazi, obojživelníci a podvodní život“ věnuje hlavní partner Golden Gate následující ceny:1. pořadí - Plakát Fotografie na stříbře Czech Photo
2. pořadí - Valcambi Greeen Golg 2,5g
3. pořadí - Valcambi Greeen Golg 1g
V každé ze soutěžních kategorií základní škola a střední škola porota vybere 3 nominované a z nich poté vítěznou fotografii. Nominovaní získají diplom a věcné ceny. Vítězové kategorií obdrží mobilní telefony od společnosti Samsung, dalekohledy FOMEI 10x26 DCF od firmy FOMEI a poukazy od společnosti CEWE.
Vítěze určí návštěvníci výstavy. Divácké hlasování bude probíhat v jejím průběhu a vítěz získá tiskárnu Canon SELPHY CP1300 a diplom potvrzující vítězství v hlasování veřejnosti.
Změny vyhrazeny!