Výsledky 2020

Výsledky

Gratulujeme i všem oceněným k umístění v tak silné konkurenci kvalitních snímků. Děkujeme mezinárodní porotě. Děkujeme všem účastníkům, kteří snímky do soutěže poslali. Děkujeme, že máte přírodu rádi. Děkujeme i všem našim partnerům v čele s generálním partnerem firmou Olympus CZ & SK.

Jediné, co nás mrzí je, že jsme se s vámi na ceremoniálu nemohli osobně potkat. Ale nezoufejte, uvidíme se v Czech Photo Centre ve středu 24.6. při vyhlášení Ceny diváků.


Fotografie roku
Fotograf roku: Petr Slavík

Ve stínu - Puma fotografovaná na východní straně kopce, těsně před západem slunce v národním parku Torres del Paine, Chile.


Savci (volně žijící)
1. místo: Petr Slavík

Ve stínu - Puma fotografovaná na východní straně kopce, těsně před západem slunce v národním parku Torres del Paine, Chile.

2. místo: Martin Pelánek

První krůčky - Slůňata, která se narodí v období sucha, mají první krůčky hodně těžké. Musí se držet za rodiči a spoléhat na své, ještě velmi slabé, nohy, aby je unesly při dlouhých cestách za potravou. Slon africký - Loxodonta africana - African Bush Elephant

3. místo: Zuzana a Matej Dolinayovi

Na ranní procházce - Lemuři kata ráno seskočí ze stromů, kde strávili noc, a vydají se hledat potravu. V suchém trnitém lese na jihu Madagaskaru plném chobotnicových stromů to nemají jednoduché. Jejich dlouhé ocasy jsou často vztyčené a viditelné z velké dálky.


Ptáci (volně žijící)
1. místo: Ondřej Pelánek

Ještěrka na výletě - Zoborožec bělolící (Anthracoceros albirostris) je především ovocožroutem, přesto by zjevně nemohl být považován za vegetariána (všimněte si chutně vyhlížejícího lepoještěra).

2. místo: Patrik Rolín

Kukuk - Fotografie vznikla v údolí, kam už nedopadaly sluneční paprsky. Pravidelně jsem tuto dutinu obcházel a jedno ráno se v otvoru ukázala. Ten den jsem přesně věděl, co budu dělat večer. Vykoukla na pár sekund a komínem uletěla pryč.


3. místo: Iva Dufková

Kachní jezero - Ráda jezdím fotit, relaxovat a i vykoupat se k rybníku, kde žije spousta kachen. Nabídnou mi vždy tolik krásných pohledů.


Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)
1. místo: Jiří Herout

Diamond Python (Morelia spilota mcdowelli) - Krajta kobercová je už domorodcem po celé Austrálii, má 7 poddruhů. Tuto krajtu jsem vyfotil na cestě do Iron Range na severu Austrálie. Jedná se o druh M. s. mcdowelli.

2. místo: Barbora Polívková

V srdci přírody - Spiny glass frog, žabka schovaná v listu rostliny

3. místo: Vít Lukáš

V korunách stromů - Stromová užovka Leptophis ahaetulla se živí převážně žábami a jejich vajíčky, ale také ještěry, malými ptáky, hmyzem atp.


Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další volně žijící)
1. místo: Vít Lukáš

Křižák na lovu - Samice křižáka Argiope submaronica na lovu. Osa Península, Kostarika

2. místo: Vít Lukáš

Noční kobylka - Noční tábor stopařů goril v chráněném území Dzanga-Sangha, Středoafrická republika. V popředí jedna noční návštěvnice.


Nominovaná fotografie „Kudlanka v zapadajícím slunci…“ od Radima Hlaváče nebyla pořízena v souladu s pravidly kategorie „Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další – volně žijící)“, která vyžadují zachycení volně žijícího živočicha.
Proto jsme byli bohužel nuceni přistoupit k její diskvalifikaci. Mezinárodní porota následně v této kategorii dodatečně nominovala snímek Jana Strii, Schovávaná.

3. místo: Jan Stria

Schovávaná - Vážka si se mnou hrála na schovávanou mezi listy banánovníku v Kostarice.


Rostliny a houby (volně rostoucí)
1. místo: Jan Stria

Posel jara - Koniklec velkokvětý je jasným symbolem, že jaro je tady. Nízké ranní teploty často dokážou vykouzlit nádhernou rosu.

2. místo: Michaela Vinterová

Neprostupný - Fotografie byla pořízena v CHKO Lužické hory v lednu 2019. Je to jediná má vložená fotografie, která vznikla bez toho, aby byla dopředu plánovaná. Na procházce mě zaujal tento pohled, zvláště pak kontrast zasněžených stromů a bukového listí. Fotografie byla pořízena 35mm objektivem a bez stativu. Byl proveden následný ořez do formátu 16:9.

3. místo: Jan Stria

Lesní lampa - Les je na podzim krásný i po setmění.


Krajina
1. místo: Jiří Benda

Zamrzlý vodopád - Zamrzlý vodopád byl těžce přístupný vzhledem k celkové námraze. Fotografie zabírá úhel 180°, aby byla vidět celá jeskyně s vodopádem.

2. místo: George Karbus

Dokonalá bouře - Bouře v severním Atlantiku patří k těm největším na světě. Obrovské vlny a vítr bičují pobřeží u západního Irska.

3. místo: Josef Mandinec

Milford Sound - Aneb zvuky Nového Zélandu


Krajina Cena DJI - fotografie z dronu
1. místo: Martin Mecnarowski

Zimní tvary - Vypadají exoticky. Ale nejsou. Pouze v zimě lze v naší krajině vidět útvary, které vytváří tající led… jen si musíte zajistit nadhled. Dron Phantom 4 Pro, jezero Poděbrady, Olomoucko

2. místo: Lukáš Veselý

Údolí Morteratsch - Fotografie zachycuje ledovcové údolí Morteratsch pod nejvýchodnější 4 km vysokou horou v Alpách - Piz Bernina na pomezí Švýcarska a Itálie v oblasti Engadin. Ledovec každý rok mizí závratným tempem, v létě roku 2019 ustoupil o dalších 20 metrů. V dolní části fotografie protéká ledovcový potok s typickým namodralým zbarvením od částeček jílu z podloží ledovce. Fotografováno z dronu na podzim roku 2018 jako vertikální panorama ze 4 snímků spolu s expozičním bracketingem.

3. místo: Tomáš Neuwirth

Pobřeží - Ostrov Zlarin v Chorvatsku. Fotografii byla pořízena pomocí dronu.


Zvířata v lidské péči
1. místo: Roman Šimek

Pelikán skvrnozobý - Zoologická zahrada Praha

2. místo: Matyáš Slavík

Vlk arktický – Canis lupus arctos - „Winter is coming.“ Fotografie ze zoo Brno

3. místo: Jan Molinský

Pelikán - Koupající se pelikán, zoo Praha


Série
1. místo: Lukáš Kovár

Liška obecná


2. místo: Petr Bambousek

Noční prales Bornea - Bornejské pralesy překypují životem a plejádou unikátních živočichů. Symbolem tamní diverzity se stali ikoničtí orangutani nebo kahau nosatí. Pro mě jsou tím symbolem především drobní živočichové z říše hmyzu, z nichž mnozí zůstávají běžným návštěvníkům skryti. Noční vycházky bornejským pralesem proto přinášejí mnoho unikátních setkání. Série zachycuje střípek neuvěřitelně pestré skupiny bornejského hmyzu v jeho přirozených pozicích bez jakékoli manipulace.

3. místo: Petr Bambousek

Terej bílý - Terejové žijí na útesech v tisícihlavých koloniích. Prostředí je to nehostinné a musejí čelit silným nárazům větru a vlnobití. Minisérie zachycuje jejich kolonie v jejich krásném prostředí na Shetlandských ostrovech.


Cena za nejlepší fotografii české přírody – speciální kategorie, jejímiž partnery jsou správa Krkonošského národního parku, Národní park Šumava a Lesy hlavního města Prahy
1. místo: Viktor Vrbovský

Příliš velká kořist - Štika obecná v okamžiku útoku na okouna říčního. S poněkud velkým úlovkem si nedokázala dlouhou dobu poradit. Nevíme, jak celá událost dopadla, po 80ti minutách bez nějakého posunu mi došel vzduch a musel jsem ponechat příběh s otevřeným koncem…

2. místo: Iva Dufková

Kachní jezero - Ráda jezdím fotit, relaxovat a i vykoupat se k rybníku, kde žije spousta kachen. Nabídnou mi vždy tolik krásných pohledů.

3. místo: Lukáš Veselý

Rojení světlušek - Fotografie zachycuje světlušky v NPR Libický luh při setmění na konci června. Cílem bylo zachytit co nejvíce samečků světlušek poletujících ve scéně, aby byl zdůrazněn právě jejich pohyb. Záměrně byl použit co nejkratší čas snímání, protože při delších časech se úplně ztratila dynamika jejich pohybu. Referenční krajina byla fotografována těsně před začátkem snímání světlušek na nižší iso, protože přístroj v horku produkoval příliš šumu a krajina by nebyla prokreslená. Cca 200 podkladových fotek (cca 10 minut) bylo poté prolnuto do ref. snímku. Při snímání nebyla měněna poloha ani kompozice.


Příroda v Praze - speciální kategorie vypisovaná magistrátem hlavního města Prahy
1. místo: Miroslava Žůrková Ondrášová

Chechtavá akrobacie - Fotografie byla pořízena v Praze na náplavce blízko železničního mostu v jednu únorovou neděli, kdy se dvě kamarádky fotografky rozhodly, že spolu stráví hezký den. Kromě klasického fotografického vybavení jsme s sebou tahaly ještě pět kilo zeleniny, abychom tento den zpříjemnily i pražské létající fauně. Zjistily jsme, že labutě nepohrdnou ničím, holubům nejvíce chutná hrách a rackové zeleninu drze vyplivují, ale za kousek suchého chleba vám předvedou dokonalou chechtavou akrobacii.

2. místo: Richard Horák

Mlhavý prosinec u Karlova mostu - Místo sněhu, který by každý z nás v zimě a v prosinci očekával, byla 20. prosince 2019 v Praze mlha, která se opravdu dala krájet…

3. místo: Dan Materna

Mufloní říje - Říje muflonů žijících v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze. Říjen–listopad 2019


Ohrožené druhy a jejich ochrana – speciální kategorie vypisovaná Zoo Praha
1. místo: Lucie Čižmářová

Ochrana outloňů váhavých aneb postavili jsme záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře - Obchod s divokými zvířaty je po obchodu s drogami a zbraněmi jedním z nejvýnosnějších typů obchodu. Nenasytnost, lhostejnost, ale také nevědomost lidí může mnoho druhů dovést až na pokraj vyhubení. Outloňům se stala osudným jejich roztomilost a tím zvýšená poptávka po nich jako domácích mazlíčcích. Čeští ochranáři se rozhodli proti ilegálnímu obchodu s outloni bojovat a založili záchranný program s názvem The Kukang Rescue Program, jehož prostřednictvím řídí záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře a organizují mnoho vzdělávacích aktivit.

2. místo: Jan Miklín

Záchrana bahňáků na Nesytu - Po tragickém úhynu ryb na Nesytu (součásti národní přírodní rezervace Lednické rybníky) v srpnu roku 2018 si Správa CHKO Pálava byla vědoma rizika botulismu – otravy neurotoxinem produkovaným bakterií Clostridium botulinum. Pokud by epidemie vypukla, mohlo by to znamenat další masivní úhyn, tentokrát ptactva včetně vzácných a ohrožených druhů. Proto bylo rozhodnuto bahňáky, pro něž je Nesyt zastávkou při tahu, odchytit a převézt o jedenáct kilometrů dál, kde byli vypuštěni zpět na svobodu. Spolu s dalšími opatřeními se podařilo botulismus eliminovat.


Cena čtenářů časopisu lidé a země
Vítěz: Lukáš Kovár

Liška obecná