Porota 2024

 

Posuzována bude novinářská hodnota snímků (informativnost, pohotovost, aktuálnost) ruku v ruce s jejich hodnotou estetickou. Snímky jsou porotě prezentovány anonymně. Porota má právo většinou hlasů v zájmu ocenění snímků rozhodnout o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

 
PETR MLCH, předseda poroty, šéfredaktor fotobanky ČTK, ČESKÁ REPUBLIKA

Při studiu pátého ročníku Fakulty strojní ČVUT začal v roce 1999 pracovat v České tiskové kanceláři (ČTK) v tehdejší redakci obrazového zpravodajství. Do roku 2006 působil v agentuře jako editor obrazového zpravodajství na tzv. newsdesku, následně se jako zástupce šéfredaktora věnoval projektům pro zrychlení a zkvalitnění zpravodajské fotografické produkce, včetně vybudování nového online portálu fotobanky ČTK. V roce 2008 se stal šéfredaktorem Redakce obrazového zpravodajství a v roce 2009 šéfredaktorem Fotobanky ČTK. Kromě péče o fotoarchiv ČTK zprostředkoval spolupráci s řadou zahraničních i tuzemských partnerů včetně exkluzivního partnera Associated Press. Fotobanka ČTK se pod jeho vedením začala orientovat i na nové projekty, jako jsou výstavy, knižní publikace, adjustace fotografií a fotografování na zakázku. Je spoluautorem fotografických výstav ČTK o Václavu Havlovi (2012), a zejména pak exteriérových putovních výstav Okamžiky století (2018), Okamžiky sametové revoluce (2019), Nežádoucí okamžiky (2020) a Olympijské okamžiky (2021), které jsou v průběhu roku k vidění po celé republice. V posledních několika letech se věnuje také projektům týkajících se monitoringu použití a trackingu zneužití fotografií.

In 1999, while in fifth year in the Faculty of Engineering at the Czech Technical University in Prague, he began to work in the Czech News Agency (ČTK), in what was then the visual news editorial office. Until 2006, he worked in the agency as the editor of visual news at the so-called newsdesk, after which, as the deputy editor-in-chief, he devoted himself to projects aimed at speeding up and improving photographic news production, including the building of a new ČTK photo bank online portal. In 2008, he became editor-in-chief of the Visual News Editorial Office, and in 2009 editor-in-chief of ČTK Photo Bank. In addition to looking after the ČTK photo archive, he mediated collaboration with a number of domestic and foreign partners, including the exclusive partner Associated Press. Under his leadership, ČTK Photo Bank also began to focus on new projects, such as exhibitions, book publication, photo editing and custom photography. He is the co-author of ČTK photographic exhibitions on Václav Havel (2012), in particular the outdoor travelling exhibitions Moments of the Century (2018), Moments of the Velvet Revolution (2019), Unwanted Moments (2020) and Olympic Moments (2021), which can be seen throughout the year all over the republic. In the last few years, he has also devoted himself to projects relating to the monitoring of use and tracking of misuse of photos.

 
ADRIAN EVANS, ředitel Panos Pictures, VELKÁ BRITÁNIE

Adrian Evans se narodil ve Velké Británii. Studoval dějiny umění na univerzitě v Yorku. Tři roky pracoval jako grafik na volné noze a poté se začal věnovat práci s fotografií v archivu agentury Hutchison. V roce 1990 se stal ředitelem archivu Panos Pictures a o sedm let později koupil v agentuře většinový podíl. Pod jeho vedením se Panos Pictures stala významnou agenturou specializovanou na sociálně angažovaný fotožurnalismus. Adrian Evans je tvůrcem řady velkých projektů, které se zabývají například tématy jako je profesionální cyklistika v Belgii nebo současné otroctví v Británii. Je rovněž členem porot mnoha soutěží včetně World Press Photo, International Press Photo Contest v Číně, ruského Press Photo i českého Czech Press Photo. Je také konzultantem na poli vizuální komunikace pro nevládní organizace a na stejné téma přednáší na London College of Communication, University of Westminster a London School of Economics.

Adrian Evans was born in the United Kingdom. He studied art history at the University of York. He worked for three years as a freelance graphic artist and then began working with photography at the archives of the Hutchison agency. In 1990 he became the director of Panos Pictures, and seven years later, he purchased a majority share in the agency. Under his leadership, Panos Pictures has become a major agency specialized in socially engaged photojournalism. Adrian Evans is the author of a number of major photo projects, with topics ranging from professional cycling in Belgium to modern-day slavery in Britain. He is also a jury member for many contests, including World Press Photo, China International Press Photo Contest, Russia’s Press Photo, and the Czech Republic’s Czech Press Photo. Meanwhile, he is a visual communication consultant for non-governmental organizations, and provides lectures on this same topic at the London College of Communication, University of Westminster, and London School of Economics.

 
ALŽBĚTA JUNGROVÁ, fotografka, ČESKÁ REPUBLIKA

Alžběta Jungrová začala fotografovat na základní škole, vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici. Poté pracovala pro deník MF Dnes a pro redakce Hospodářských a Lidových novin. V letech 2000 až 2002 žila a pracovala v USA a v Londýně. Za základ své tvorby považuje žánry dokumentu a reportáže, neboť ji zajímají životy a osudy lidí. Za svými náměty cestovala do nejrůznějších koutů světa a často fotografovala v mezních situacích. Mimo jiné obdržela za reportáž o drogách na afghánsko-pákistánských hranicích čestné uznání Czech Press Photo. Za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšávaru a za fotografie z barmského uprchlického tábora v Bangladéši obdržela cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. V současnosti působí ve svobodném povolání, zastupuje ji jedna z nejprestižnějších agentur v oboru komerční fotografie 4D Photo. Pracuje na několika dokumentárních a časosběrných dokumentech, na zakázku vytváří dokumentární fotografie, reklamy, portréty. Podílí se na mnoha charitativních projektech. Ve volné tvorbě nyní zkoumá a vizualizuje téma lidských emocí a hledání hranic v sobě samotném, ať již klasickou fotografickou formou, koláží či video-projekcí. Pro tisk svých fotografií využívá i netradiční materiály jako textilie, sklo, zrcadla či plexisklo. Je jednou ze zakládajících členů skupiny 400ASA.

Alžběta Jungrová started photography at primary school and graduated from the Secondary Technical School of Graphic Arts in Hellichova Street. She then worked for the daily MF Dnes and for the editorial offices of the dailies Hospodářské and Lidové noviny. From 2000 to 2002 she lived and worked in the USA and London. She considers the genres of documentary and reportage to be the basis of her work, as she is interested in the lives and the fates of her contemporaries. She has travelled to various parts of the world to pursue her subjects and has often photographed in liminal situations. Among other things, she received an honourable mention from Czech Press Photo for her reportage on drugs at the Afghan-Pakistan border, a series of photographs of children working in a brick factory in Peshawar, Pakistan, and a UNHCR award for her photographs from a Burmese refugee camp in Bangladesh. She is currently a freelance photographer, represented by 4D Photo, one of the most prestigious agencies in the industry of commercial photography. She has worked on several documentary and time-lapse documentaries, and has been commissioned to create documentary photography, commercials, and portraits. She is involved in many charity projects. As far as her independent creative work is concerned, she now explores and visualizes the theme of human emotions and the search for boundaries within oneself, whether in classical photographic form, collage or video-projection. She also uses non-traditional materials such as textiles, glass, mirrors or plexiglass to print her photographs. She is one of the founding members of the group 400ASA.

 
FILIP SINGER, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA

Je přes 14 let kmenovým fotografem mezinárodní tiskové agentury European Pressphoto Agency (EPA). Nyní pracuje pro EPA v Berlíně. Pro tiskovou agenturu fotograficky pokrývá hlavní zpravodajské a sportovní události v Německu a v ostatních zemích světa. Volné dokumentární tvorbě se Filip Singer věnoval zejména v letech 1999 - 2009, kdy zaměřil svoji pozornost zejména na odlehlé oblasti Sibiře a bývalé sovětské republiky. Zajímá ho prostředí a změny jež se dotýkají obyčejných lidí z bývalého SSSR. Ve 23 letech byl vybrán prestižní agenturou VII mezi mladé fotografické talenty střední a východní Evropy. Je držitelem devatenácti ocenění v soutěži Czech Press Photo. V roce 2014 získal v soutěži hlavní cenu, Fotografii roku. V roce 2018 byl nominován na Rückblende, Německou cenu za politickou fotografii a karikaturu.

Filip has been an official photographer for the international news agency, the European Pressphoto Agency (EPA) for over 14 years. He currently works for the EPA in Berlin. He covers the main news and sports events in Germany and other countries in the world for the press agency. Filip was particularly focused on freelance documentary making in 1999 – 2009, when he turned his attention to remote areas of Siberia and former Soviet republics. He is interested in environments and changes which have impacted ordinary people from the former USSR. At the age of 23, he was chosen by the prestigious VII agency as one of the young talented photographers in Central and Eastern Europe. He has won nineteen awards in the Czech Press Photo contest, including its main prize, Photograph of the Year, in 2014. He was nominated for the Rückblende, the German Prize for Political Photography and Caricature, in 2018.

 
MADS NISSEN, fotograf, DÁNSKO

Mads Nissen je dokumentární fotograf zabývající se současnými a sociálními tématy. Pro Madse Nissena je fotografie především o empatii – o vytváření porozumění a intimity při konfrontaci současných společenských problémů, jako je nerovnost, porušování lidských práv a náš často destruktivní vztah k přírodě. Mads v roce 2007 absolvoval Dánskou školu médií a žurnalistiky. Po ukončení studia se přestěhoval do Šanghaje, kde dokumentoval lidské a sociální důsledky hospodářského vzestupu Číny. Od roku 2014 pracuje jako fotograf v dánském deníku Politiken, který je mezinárodně oceňován pro svou silnou angažovanost v oblasti vizuální žurnalistiky. Kromě Politikenu byly jeho snímky publikovány v časopisech Time, Newsweek, CNN, National Geographic, The Guardian, Le Figaro Magazine, Der Spiegel a v mnoha dalších publikacích. Často přednáší, pořádá workshopy a samostatně vystavuje po celé Evropě a Latinské Americe. Je trojnásobným držitelem hlavní ceny World Press Photo. V roce 2023 se sérií z humanitární krize v Afghánistánu. V roce 2021 se snímkem „První objetí“ pořízeným během pandemie covid-19 a v roce 2015 s intimním snímkem ruského homosexuálního páru Jona a Alexe. Jeho práce získaly více než 95 mezinárodních ocenění včetně ceny POY's 2023 'International Photographer of the Year'. Mads Nissen vydal tři fotografické knihy: „The Fallen“ (People's Press), „AMAZONAS“ (Gyldendal) a nejnověji oceněnou „We are Indestructible“ (GOST Books). Tato kniha přináší pohled na mnohovrstevnaté švy kolumbijské minulosti, přítomnosti a budoucnosti a je vyvrcholením mnohaleté práce ve válkou zmítané zemi. Mads Nissen v současné době pracuje na projektu „Sangre Blanca - The Lost War on Cocaine“, který se zabývá důsledky celosvětového obchodu s kokainem pro lidi.

Mads Nissen is a documentary photographer working on contemporary and social issues. For Mads Nissen photography is all about empathy - creating understanding and intimacy while confronting contemporary social issues such as inequality, human rights violations, and our destructive relationship with nature. Mads graduated with distinction from The Danish School of Media and Journalism in 2007. After graduating he moved to Shanghai to document the human and social consequences of China’s historic economic rise. Since 2014 he has worked as a staff photographer at the Danish daily Politiken, a newspaper internationally praised for its strong commitment to visual journalism. In addition to Politiken, his images have been published in Time, Newsweek, CNN, National Geographic, The Guardian, Le Figaro Magazine, Der Spiegel and many other publications. He frequently gives lectures and workshop and has solo-exhibitions across Europe and Latin America. He is a three-time recipient of the main prize at World Press Photo. In 2023 with a work from the humanitarian crisis in Afghanistan. In 2021 with the image ‘The First Embrace’ taken during the covid-19 pandemic and in 2015 with an intimate image of the Russian gay couple Jon and Alex. His work has received more than 95 international awards including the POY’s 2023 ‘International Photographer of the Year’. Mads Nissen has published three photo books: 'The Fallen' (People's Press), 'AMAZONAS' (Gyldendal) and most recently the award-winning 'We are Indestructible' (GOST Books). This book provides a glimpse of the multi-layered seams of Colombia’s past, present and future and is the culmination of many years of work in the war-torn country. Mads Nissen is currently working on the project ‘Sangre Blanca – The Lost War on Cocaine’, an in-depth investigation on the human consequences of the global cocaine business.

 
PETR JOSEK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA

K profesi fotoreportéra se dostal přes různá zaměstnání – od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od r. 1990 fotoreportérem agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Petr Josek je držitelem řady novinářských ocenění, mj. je autorem Fotografie roku soutěže Czech Press Photo v roce 1997. Je respektovaným neoficiálním učitelem řady mladých fotoreportérů. V letech 2011–2019 byl předsedou poroty soutěže Czech Press Photo.

Born in Brno, Czech Republic, he came to the profession of a photojournalist through various other jobs – from a camera assistant, film and television production jobs to a lab technician and finally a photojournalist at the Czech News Agency. Being a photojournalist for Reuters starting in 1990 he photographed dramatic events in Bosnia, Croatia, Serbia, the Baltic Republics and Albania, both coups in Russia as well as the life in Iraq just after the overthrow of Saddam's dictatorial regime. Petr Josek is the recipient of numerous journalistic awards, including the Czech Press Photo 1997 Photograph of the Year of which he was the author. He is also a respected unofficial teacher of many young photojournalists. Between 2011 and 2019 he was the chairman of the jury of the Czech Press Photo competition.

 
SIMON CHANG, fotograf, TCHAJ-WAN

Simon žije a pracuje jako dokumentární fotograf v Evropě od roku 2003. Zaměřuje se především na příběhy lidí, jejichž hlas je málokdy slyšet, na minoritní komunity a na dokumentování problémů duševního zdraví lidí v postkonfliktních oblastech. Krátce po ukončení studia na katedře komunikačních umění na Katolické univerzitě Fu-Jen v Tchaj-peji se Simon přestěhoval do Prahy a v roce 2004 byl přijat do magisterského programu fotografie na pražské FAMU. V současné době působí ve slovinské Lublani, kde žije od roku 2010. Poprvé byl Simon oceněn cenou Slovenia Press Photo Awards v kategorii nejlepší příběh (lidé/sport) v roce 2011 a další ocenění získal v letech 2012 a 2015. V roce 2011 obdržel také cenu Kaohsiung Awards a v letech 2018, 2020 a 2021 mu tchajwanské ministerstvo kultury třikrát udělilo cenu Golden Tripod Awards za publikace. Jedná se o dvě nejprestižnější ocenění za současné umění a knižní publikace na Tchaj-wanu. Jeho díla byla vystavena v muzeích a galeriích v Evropě i Asii, včetně Muzea Reina Sofia v Madridu (Španělsko), Národního centra současného umění v Moskvě (Rusko), Národního kulturního centra, Cankarjev Dom v Lublani (Slovinsko), Balassi Institute – Collegium Hungaricum Berlin (Německo), Trieste Contemporanea (Itálie), Taipei Fine Arts Museum (Tchaj-wan), National Taiwan Museum of Fine Arts (Tchaj-wan) a National Art Museum v Pekingu (Čína). Simonova nejnovější kniha Pastýři a jatka, kterou vydalo slovinské nakladatelství Galerija Fotografija (2023), získala na Mezinárodním knižním veletrhu v Lublani v roce 2023 ocenění „Nejlepší designová kniha“. Byla také zařazena do užšího výběru na cenu Brumen Design Award 2024 (Slovinsko), do užšího výběru mezi finálovou desítku na Athens Photo Festival Pick:24 Book Award (Řecko) a jmenována jedním z vítězů v kategorii fotografických knih na Belfast Photo Festival 2024 (Velká Británie).

Simon has been living and working as a documentary photographer in Europe since 2003, mainly focusing on stories about people whose voices were rarely heard, communities marginalized by mainstream society, and mental health issues in post-conflict regions. Shortly after graduating from the Department of Communication Arts at Catholic Fu-Jen Catholic University in Taipei, Simon relocated to Prague, Czech Republic, and was accepted into the master’s program in photography at Prague Film and Television Academy of the Performing Arts (FAMU) in 2004. He is currently based in Ljubljana, Slovenia, where he has resided since 2010. Simon was first awarded the Slovenia Press Photo Awards in the best story category (people/sport) in 2011 and was honored again in 2012 and 2015. He also received the Kaohsiung Awards in 2011 and was awarded the Golden Tripod Awards for Publications by the Ministry of Culture of Taiwan three times in 2018, 2020, and 2021. These are two of the most prestigious contemporary art and book publication accolades in Taiwan. His work has been exhibited in museums and galleries in both Europe and Asia, including the Reina Sofia Museum in Madrid (Spain), the National Centre for Contemporary Arts in Moscow (Russia), National Culture Centre, Cankarjev Dom in Ljubljana (Slovenia), Balassi Institute – Collegium Hungaricum Berlin (Germany), Trieste Contemporanea (Italy), Taipei Fine Arts Museum (Taiwan), National Taiwan Museum of Fine Arts (Taiwan), and the National Art Museum in Beijing (China). Simon's most recent book, Shepherds and the Slaughterhouse, published by Galerija Fotografija in Slovenia (2023), received the "Best Designed Book" award at the 2023 Ljubljana International Book Fair. It was also shortlisted for the 2024 Brumen Design Award (Slovenia), shortlisted as one of the final top-10 at the Athens Photo Festival Pick:24 Book Award (Greece), and named one of the winners in the Photobook category at the 2024 Belfast Photo Festival (UK).