World Press Photo se vrací do Prahy

12/04/2019

Společnost Czech Photo představí výstavu aktuálního šedesátého druhého ročníku fotografické soutěže World Press Photo. Výstava této jedinečné fotografické kolekce začne 5. června, tentokrát v prostorách Staroměstské radnice. Výstavu opět doplní Cena Prahy, která bude reprezentovat širší výběr snímků zahraničního fotografa.

Fotografií roku se stal snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své matky na americko-mexické hranici, jejím autorem je John Moore z agentury Getty Images. Český fotograf Michael Hanke získal druhé místo v kategorii Sport za svou sérii „Nikdy ho neviděli brečet“.

„World Press Photo je mezinárodně uznávaná organizace, která udává směr v žurnalistické fotografii. Její rolí je také upozorňovat na celosvětové problémy, které se veřejnosti prostřednictvím fotografií snadno vstřebávají. Z těchto důvodů chceme znovu na tradici World Press Photo v Praze znovu navázat a informovat veřejnost. Společnost Czech Photo organizuje soutěž Czech Press Photo, Czech Nature Photo a mnoho akcí v oblasti fotografie. Převezení prestižního World Press Photo je dalším logických krokem k rozšíření aktivit v oblasti fotografie,“ popisuje Veronika Souralová, ředitelka společnost Czech Photo.

Do ročníku se přihlásilo 78801 snímků od 4738 fotografů z celého světa. V nominacích je zastoupeno 43 fotografů z 25 různých zemích, z nominovaných je 14 žen. Autoři přihlašovali fotografie do deseti kategorií: Fotografie roku, Story roku, Současné problémy, Životní prostředí, General News / Reportáž, Dlouhodobý projekt, Příroda, Portrét, Sport, Spot News.

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. Nadace World Press Photo každoročně pořádá největší a nejprestižnější mezinárodní soutěž s reportážní tématikou. V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora a fotografa Jaroslava Kořána.

Historie českých fotografů v soutěži World Press Photo. V roce 1958 získal hlavní cenu český fotograf Stanislav Tereba za snímek z fotbalového zápasu. Fotograf Pavel Štecha byl oceněn druhým místem v roce 1992 za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. O dva roky později získal Tomki Němec 3. místo v kategorii Každodenní život za fotografii Černý trh v Havaně. Antonín Kratochvíl obdržel v roce 1997 první místo v kategorii Portrét za snímky amerického herce Williama Dafoea, a poté v roce 2003 další dvě ocenění - první místo za snímek z barmské věznice a první místo za fotografii ženy prodávající maso z divokých zvířat na trhu v Kongu. V roce 2004 pak získal Jan Šibík třetí místo v kategorii Sport za sérii z tradičního indického zápasu. Agenturní fotograf ČTK Roman Vondrouš získal v roce 2013 první cenu v kategorii Sport za fotografie z Velké pardubické. Již zmíněný Michael Hanke získal druhé místo v roce 2017 za svůj soubor ze šachového turnaje.

Generálním partnerem výstavy je developerská společnost Trigema.

Výstava bude otevřena od 5. června do 30. června na Staroměstské radnici. Výstava bude otevřena každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 80 korun. V celém průběhu jejího konání budou doprovodné akce.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations – Anna Vacková +420 777 093 690, vackova@czechpressphoto.cz

string(1) "1"