(Praha – 22. listopadu 2019) Na slavnostním ceremoniálu předání cen jubilejního 25. ročníku soutěže Czech Press Photo v Brožíkově síni Staroměstské radnice byli vyhlášeni vítězové foto a video kategorií. Titul Fotografie roku získal symbolický snímek vlající vlajky nad hlavami tisíců demonstrantů na Letenské pláni od Lukáše Bíby z mediálního domu Economia. Mezinárodní porota vybrala oceněné z téměř čtyř tisíc přihlášených příspěvků od 270 autorů.
„Vítězná fotografie jedné z masových demonstrací proti českému premiérovi je symbolem složité politické i společenské situace v zemi. Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem,“ shrnuje za porotu Daniela Mrázková.
„Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu Molochova, odkud bylo možné získat fotku 250 000 lidí. Fotili jsme podobné scény – od protestujících pod námi přes „piknikující“ na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na x způsobů,“ popisuje vznik fotografie roku Lukáš Bíba.
V letošním ročníku bylo vypsáno osm foto kategorií a tři video kategorie. Soutěžilo 270 fotografů, kteří přihlásili celkem téměř čtyři tisíce fotografií. Příspěvky byly přihlašovány elektronicky v průběhu celého měsíce září. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 10. až 12. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda, fotograf Petr Josek, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans, dále český fotograf Herbert Slavík, kurátorka Lucia Benická, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson.
Součástí soutěže je od počátku Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Grant Prahy vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib, který navštívil galerii Czech Photo Centre 11. října. „Soubor fotografií jsem vybral z toho důvodu, že naléhavou a jednoduše uchopitelnou formou zobrazuje odvrácenou tvář turismu v Praze. Turistická lákadla, jejichž snad až záporná estetická a kulturní hodnota hyzdí tvář našeho města, jsou věcí, kterou se z ulic a náměstí snažíme aktivně vymýtit. Proto myslím, že bude dobré, když se tyto fotografie dostanou do širšího povědomí a budou další posilou pro naši snahu. V budoucnosti pak ponesou dokumentární hodnotu,“ popisuje pražský primátor Zdeněk Hřib. Letošním držitelem Grantu Prahy se stal Jan Rasch, který získal Grant Prahy se svým projektem Pražské panoptikum. „Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým, instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města,“ popisuje sérii Jan Rasch.
Společně s Grantem Prahy autor obdržel CENU PICTOART na tisk výstavy, která se po ukončení jeho roční práce bude konat v Czech Photo Centre. Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 25. ročníku soutěže Czech Press Photo, která se uskuteční ve dnech 23. listopadu 2019 až 30. ledna 2020 v Křížové chodbě a v Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Výstava bude otevřena každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun.
Další informace a jednotlivé fotografie naleznete na www.czechphoto.org.
Kontakty a další informace: Public relations – Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org
Soutěž a výstavu CZECH PRESS PHOTO 2019 pořádají:
Czech Photo, o.p.s., a hlavní město Praha
pod záštitou Ministerstva kultury ČR a primátora Prahy
Generální partner: Trigema
Partneři: Siko, Koupelny Ptáček, CEWE, Econtest, Renomia, Berlitz, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, ProCeram, Nielsen, Olympus, Newton Media, FotoŠkoda, Fakulta sociálních věd UK
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Radiožurnál
Mediální partneři: Právo, Novinky.cz, Reflex, National Geographic, Prima ZOOM, ČTK, Lidé a Země
VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2019 – FOTO SEKCE
AKTUALITA
1. místo: Matej Kalina, News and Media Holding, a. s. – Do očí vraha. Rekonstrukce vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Na snímku v obklíčení je Miroslav Marček, který se k vraždě přiznal. Rekonstrukci předcházela přísná bezpečnostní opatření a snímek byl pořízen z velké vzdálenosti.
2. místo: Lukáš Bíba, Economia – Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. Okolo 250 000 lidí protestovalo proti premiérovi Andreji Babišovi na největší politické demonstraci od pádu komunismu v roce 1989, Letenská pláň, Praha, 23. 6. 2019. Protestující požadovali odstoupení premiéra Babiše po zprávách, že nelegálně profitoval z fondů EU.
3. místo: Matej Kalina, News and Media Holding, a. s. – Na cestě do paláce. Příběh první slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na cestě do prezidentského paláce.
REPORTÁŽ
1. místo: Petr Vrabec – Ve dnech 27. 10. 2018 a 22. 6. 2019 tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelaende zablokovaly na několik dní infrastrukturu uhelných dolů v německém Porýní.
2. místo: Tomáš Vocelka, Economia – Příliš mnoho turistů. Přemíra turistů se stává pro stále více míst velkým problémem. V Česku jím nejvíce trpí Praha, Český Krumlov a Adršpašsko-teplické skály. Davy návštěvníků ucpávají skalní soutěsky v Adršpachu zvláště za slunečných víkendů nebo během státních svátků. Bylo to tak i 15. srpna, kdy se v blízkém Polsku slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie. Parkoviště byla přeplněná, policie zavírala přístupové cesty. Místním obyvatelům se znovu připomněla zásadní otázka: Jak regulovat příliv návštěvníků a současně nepoškodit příjmy z turistického ruchu?
3. místo: Jan Zátorský, Mafra, a. s. – unikátní chasidská svatba poprvé v Praze, červen 2019.
LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ
1. místo: Roman Vondrouš, ČTK – Premiér v Bílém domě. Český premiér Andrej Babiš uskutečnil třídenní pracovní cestu do Spojených států amerických, kde se mimo jiné setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Diskutovali o celé řadě témat včetně bezpečnosti, migrace, vzájemného obchodu a spolupráce ve vědě a výzkumu.
2. místo: Tomáš Benedikovič, Denník N – Kočner. Marián Kočner obviněný z objednávky vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se po provedených domovních prohlídkách svých nemovitostí v Bernolákovu 16. 10. 2018 v policejním autě ukrývá před objektivy novinářů. Dá se říci, že dokud neseděl v base, pozornost médií spíše vyhledával.
3. místo: Petr Topič, Mafra, a. s. – Vláda ČR se seznamuje s kůrovcovou kalamitou. Předseda vlády České republiky Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová si ve středu 15. května prohlédli lokality lesa zasažené kůrovcem a seznámili se s opatřeními přijatými v boji s lesním škůdcem. Akce se zúčastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Miroslav Toman, generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček či hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Bílovna, 15. 5. 2019.
KAŽDODENNÍ ŽIVOT
1. místo: Michal Růžička, Mafra, a. s. – Déšť v Praze na Andělu. Déšť v Praze na Andělu: řidička tramvaje se marně snaží přehodit výhybku během nenadálé průtrže mračen 6. 6. 2019.
2. místo: Jan Hromádko – Potěmkinovo schodiště. Na hlavní oděské turistické atrakci se odehrává mnoho malých příběhů.
3. místo: Jan Jirkovský – Canisterapie v Domově Kněžny Emmy. Snímek z canisterapie v domově pro seniory v Neratovicích.
UMĚNÍ A KULTURA
1. místo: Martin Divíšek, EPA – Labutí jezero v Národním divadle. Balet Labutí jezero je jedním z nejznámějších klasických baletů, nejčastěji hraných a nejoblíbenějších na světě. Nová produkce Národního divadla v Praze je oživením verze příběhu vytvořené světoznámým choreografem Johnem Crankem, zakladatelem Stuttgarter Ballettu. Český národní balet je první velká společnost, která získala povolení k inscenaci mimo Německo. České Národní divadlo dodnes připravilo 12 adaptací Labutího jezera.
2. místo: Marek Malis – Balet Hommes Fatals. Mathias si vychutnává cigaretu předtím, než se vrátí vystupovat na pódiu divadla jako své alter ego Ludmila Bezspakatova.
3. místo: Amos Chapple, Radio Free Europe – Zapomenutý komunista. Silniční památník zarůstající vegetací v severovýchodním cípu Bulharska.
SPORT
1. místo: Jan Kepič – Bruslař a freediver. Průzračný led jezera Milada v severních Čechách umožňuje nevšední setkání sportovců. Nad hladinou se pohybuje na bruslích Petr Kapoun (54) a pod hladinou se potápí na nádech David Vencl (36).
2. místo: Martin Kozák – Ledová plochá dráha. Malý „sranda“ závod ledové ploché dráhy na zasněženém jezeře u obce Hamru na Jezeře.
3. místo: Tomáš Holcbecher – Pád jezdce Bena Mahera s koněm F One USA během CHIO Aachen 2019.
PORTRÉT
1. místo: Kateřina Šulová, ČTK – Soňa Červená. Operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka Soňa Červená.
2. místo: Ivana Dostálová – Michaela Wenzelová. Sólistka baletu Národního divadla.
3. místo: Michael Tomeš, Deník E15 – Lady in Black. Bez emocí, v černé jako symbolu tajemna či smutku, zároveň v barvě pomáhající neztratit se v neklidném světě. I tak může působit Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně. Fotografie vznikla pro deník E15.
ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
1. místo: Petr Topič, Mafra, a. s. – Ptačí hlídka. Na Červenohorském sedle už desátým rokem probíhá odchyt a kroužkování ptáků. Ornitologové za tu dobu okroužkovali více než sto tisíc ptáků. Projekt může mimo jiné říct, jak se environmentální změny podepisují na ptačí populaci.
2. místo: Aleš Tvrdý – Uhelný sklad. Do města Kao-siung je uhlí dopravováno nákladními loděmi. Kvůli snaze o snížení koncentrace prachu v ovzduší je uhlí skladováno ve velkých halách, které jsou ze všech stran uzavřené. Uvnitř skladovacích prostor, z nichž je uhlí distribuováno dál do elektrárny. Na první pohled se může zdát, že toto místo je z jiné planety nebo že jde o vesmírnou loď.
3. místo: Dan Materna, Mafra, a. s. – Kontroverzní lov holubů v Českém Brodě. 4. 2. a 18. 2. 2019 probíhal v centru města Český Brod lov holubů. Lov si u myslivců objednala rada města.
Partnerské ceny:
Canon Junior Award pro mladého autora získal Sebastian Vošvrda se snímkem z kolektivního vystoupení založeného na lidském hlasu.
Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získal Ján Husár a jeho soubor Uprchlíci ve stínu.
Cena Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získala fotografka Anna Šolcová a její série Energetická chudoba. Až čtvrtinu českých domácností ohrožuje energetická chudoba. Hlavními zranitelnými skupinami jsou penzisté, kteří platí za vytápění velkých bytů, kde původně bydlela celá rodina, venkovské domácnosti, samoživitelé a nezaměstnaní, kteří žijí v domech nebo bytech s velkými energetickými ztrátami, a samozřejmě lidé bez domova.
V rámci hodnocení letošního ročníku soutěže Czech Press Photo zároveň zasedala desetičlenná dětská porota složená z členů Dismanova rozhlasového dětského souboru. Ta společně s mezinárodní porotou vybrala jako nejlepší snímek Jana Jirkovského, který dokumentoval canisterapii v Domově Kněžny Emmy v Neratovicích.
Speciální stipendium ČTK pro mladého autora nebo autorku do 26 let, které bude probíhat přímo v této agentuře, získala Denisa Albaniová se souborem Sto let za obranu státu.
Nově soutěž Czech Press Photo začala úzce spolupracovat s Asociací profesionálních fotografů udělením Ceny APF a ERA – Projekt 101. Vedení asociace profesionálních fotografů zvolilo soubor snímků Valašští čerti a démoni od Petra Topiče.
Čtenáři časopisu Lidé a země vybrali prostřednictvím online hlasování snímek Jana Kepiče s názvem Bruslař a freediver.
Výsledky CZECH PRESS PHOTO 2019 – VIDEO SEKCE
FEATURE
1. místo: David Macháček, Česká televize – Hon na živnostníka. Smí se mluvit o zločinech padesátých let? Smí, ale bez uvádění jmen těch, kteří jsou pod nimi podepsáni. Takovou zkušenost udělala paní Vévodová z Valašského Meziříčí, která do místních novin v Bojkovicích popsala příběh svého otce. Redakční rada rozhodla, že vzpomínky otiskne, ale bez jmen komunistických funkcionářů, kteří se postarali o její rodinné neštěstí. Říká se tomu ošklivým jménem – cenzura.
2. místo: David Vondráček – Dáma Republika. Žena, která se narodila v den vzniku Československa.
3. místo: Miroslav Petráček, Česká televize – Upřímně lituji. Je to děsivé představení, které znovu vyplulo na povrch po více než šedesáti letech. Někdejší privilegovaní komunisté se roztřeseným hlasem přiznávají ke zločinům, které nikdy nespáchali. Jejich sebemrskačské projevy uslyšíte zřejmě vůbec poprvé v naší reportáži. Zpřístupnili nám je badatelé z Národního archivu, kteří zpracovávají nečekaný nález z Panenských Břežan, který byl odhalen loni na jaře.
INVESTIGATION
1. místo: David Macháček, Jana Neumannová, Česká televize – Dvojí metr. Pan Trefný pracoval jako ředitel Finančního úřadu v Příbrami. Jenže pak doměřil milionovou daň jedné z firem holdingu Agrofert. Co se stalo dál, uvidíte v reportáži, která mimo jiné mapuje zásahy daňové správy proti fungujícím firmám. Proti nim finanční správa naopak zasáhla neoprávněně a stát by jim měl vyplatit stovky milionů jako odškodné.
2. místo: David Vondráček – Mnichovská zrada? O nás bez nás.
3. místo: Lenka Klicperová, Markéta Kutilová – Poražení. Islámský stát, který zabíral třetinu území Iráku a polovinu území Sýrie, je v posledním tažení. V Iráku už byl poražen loni, teď se vedou boje o poslední vesnice na východě Sýrie. Na frontové linii hovořily nejen s vojáky, ale i s lidmi, kteří z Islámského státu odcházejí do uprchlických táborů a neskrývají, že se jim po chalífátu bude stýskat.
AKTUALITA A REPORTÁŽ
1. místo: Andrej Štuk, Jarmila Štuková – Aleppo znovu otevřeno. Příběh Aleppa, které zničila občanská válka, je nesmírně komplikovaný. Propojením lidského příběhu a ekonomických dat nahlíží na budoucnost Aleppa v důležitém kontextu. Rozhodli jsme se pro nevšední formát: scrollytelling, do kterého jsme zasadili infografiky, videa a texty.
Nominované fotografie a videa naleznete na internetu na adrese www.czechpressphoto.org.
Zdroj fotografií: Czech Press Photo
Stáhněte si tiskovou zprávu v pdf
Úvodní foto: Martin Divíšek