Fotografie Michala Růžičky, který zachytil řidičku tramvaje při náhlé průtrži mračen, okouzlila mezinárodní porotu. A také ovládla sociální sítě.
Úvodní foto: Michal Růžička
Řidička tramvaje se stala nejpopulárnějším snímkem na našem facebookovém profilu, kde získala téměř dva tisíce lajků. A pořád je dál získává. Podobně reagoval i Instagram, kde se suverénně stala fotografií s největším počtem srdíček.
Fenomén snímku ještě vygradoval po slavnostním ceremoniálu předání cen, kde paní Jelenová osobně předala vítězi – Michalu Růžičkovi diplom. A stala tak trochu zlatým hřebem večera. Díky tomu poté vznikl i rozhovor s paní řidičkou v lidových novinách.
Už při hlasování mezinárodní poroty budila fotografie zájem porotců. A jak snímek hodnotili si můžete předčíst níže:
„Tento snímek z kategorie Každodenní život je dokonalým příkladem tohoto žánru fotografie a zároveň zachyceného momentu. Řidička tramvaje je zachycena v situaci, kdy se snaží během náhlé letní bouřky změnit „výhybku“. Směje se nebo zuří kvůli situaci? Tato přidaná vrstva složitosti povzbuzuje diváka, aby se na obraz podíval déle. Pokud jde o mě, rád bych si myslel, že se směje - je teplo, je léto a možná déšť je vítanou úlevou. Chtěl bych vyzvat všechny fotografy, ať se zaměří na život, protože právě v jejich bezprostředním okolí se nacházejí ty nejúžasnější a nejpodivnější příběhy,“ popisuje snímek člen poroty Adrian Evans.
Každý z porotců si jí vybral a chtěl o ní psát včetně předsedy poroty Petra Joska: „Abych byl upřímný, nejvíce mne zaujal snímek tramvajačky, kterak se marně snaží v prudkém dešti přehodit výhybku a opravdu jí to nejde. Nicméně jí to vůbec nekazí náladu a z celé fotky vyzařuje nakažlivě dobrá nálada. Je to vzácný snímek, kde se spolu snoubí potřebné štěstí unikátního okamžiku s profesionální a technikou zručností,“.
Od roku 1990 je fotoreportérem deníku MF DNES.
Fotografoval celou řadu významných světových událostí, jako např. válku v Jugoslávii, rozpad Sovětského svazu, po válce v Perském zálivu kurdský exodus, v r. 1994 fotografoval genocidu v africké Rwandě.
A ze sportovních událostí MS ve fotbale – 1994 USA , 1998 Francie, 2006 Německo; EURO 1996 v Anglii, 2000 Holandsko, Belgie, 2004 Portugalsko, 2008 Švýcarsko, Rakousko. Olympijské hry – 2000 Sydney, 2002 Salt Lake City, 2004 Atény, 2006 Turín, 2008 Peking, 2010 Vancouver, 2012 Londýn, 2014 Soči, 2016 Rio a 2018 Pchjongčchang. Je držitelem celé řady ocenění z různých fotografických soutěží.