




V rytmu veslařských tahů - Halové mistrovství světa ve veslování, konané v pražském O2 Universu, přineslo nejen sportovní výkony na hranici lidských možností, ale i silné emoce.
Úvodní foto: Tadeáš Kamínek
Czech Press Photo 2024, kategorie Sport (série) / Cena ČTK
Série fotografií zachycuje výjimečné momenty tohoto jedinečného šampionátu, který spojil světovou, evropskou i domácí soutěž v jednu akci.
Díky pohledu fotografa, který má k veslování osobní vztah, vznikl autentický obraz atmosféry, nasazení i zákulisí sportu, který je výjimečný svou náročností a férovostí. Významnou postavou celé série je český reprezentant Miroslav Vraštil, držitel světového rekordu a čtyřnásobný olympionik.
Sám autor o své sérii fotografií říká:
"Tato série vznikla během Mistrovství světa v halovém veslování, které se konalo v únoru 2024 v pražském O2 Universu. Zajímavostí je, že šlo zároveň o Mistrovství Evropy i Mistrovství České republiky, což díky specifické povaze disciplíny umožňuje sloučit všechny tři soutěže – závodník absolvuje jediný závod a jeho výsledek se započítává do všech kategorií.
Veslování patří mezi nejtvrdší, ale zároveň i nejférovější sporty. V zimních měsících sportovci trénují převážně na tzv. veslařských trenažérech, které simulují podmínky závodu.
Na mistrovství jsem fotografoval pro Český veslařský svaz společně s kolegou Ondřejem Kroutilem. Naším cílem bylo zachytit atmosféru šampionátu, české závodníky, zákulisí i technické zázemí. Jelikož sám vesluji, mám výhodu v tom, že prostředí i sport dobře znám.
Na druhou stranu, u světových soutěží je pohyb fotografa často omezen – není možné volně přecházet mezi místy, odkud by šlo pořídit jiné, kreativnější záběry. Naštěstí jsme ale v Česku, kde se i přísná pravidla dají přizpůsobit zdravému rozumu a znalosti prostředí.
Na několika snímcích ze série se objevuje Miroslav Vraštil, zkušený český reprezentant s účastí na čtyřech olympiádách. Na šampionátu se pokusil překonat český rekord na veslařském trenažéru – těsně to však nevyšlo. Přesto si připsal mimořádný úspěch: pokořil světový rekord v kategorii lehkých mužů nad 40 let."
Tuto sérii z prostředí halového mistrovství světa ve veslování můžete vidět na výstavě Czech Press Photo v Nové budově Národního muzea. Přijďte se podívat na momenty, které nejsou jen o sportovních výkonech, ale i o emocích, soustředění a síle lidského odhodlání. Výstava Czech Press Photo je otevřena denně od 10 do 18 hodin.
<
Narodil jsem se 13. října 2002 v Brně a je mi 22 let. Ve věku pěti let jsem začal chodit do skautu, který se od té doby stal nedílnou součástí mého života. V současnosti působím jako vůdce 35. skautského oddílu Panteři v Brně.
Od šesti let hraji na klavír a devět let jsem navštěvoval ZUŠ Veveří. Spolu se svým otcem se věnuji také včelaření.
Po pěti letech na základní škole Heyrovského 32 jsem byl přijat na Biskupské gymnázium v Brně, kde jsem absolvoval osmileté všeobecné studium zakončené maturitou v roce 2022. Poté jsem začal studovat magisterský obor Právo a právní věda na Masarykově univerzitě v Brně, kde stále pokračuji.
Za svůj život jsem si vyzkoušel řadu sportů. Nejprve jsem se pět let věnoval karate, poté dalších pět let florbalu a později jsem objevil veslování. Tomu jsem se věnoval i závodně, i když v posledních letech během studia spíše rekreačně. Rád bych se k němu v budoucnu vrátil naplno.
K focení jsem se dostal v patnácti letech, kdy jsem k narozeninám dostal svůj první fotoaparát. Už tehdy mě mrzelo, jak málo fotografií se publikuje z akcí, kterých jsem se účastnil – a rozhodl jsem se to změnit. Postupně jsem se začal učit, jak fotografovat. Získával jsem zkušenosti, přicházely první zakázky a já si mohl pořizovat lepší techniku. V roce 2021 jsem si založil živnost jako vedlejší činnost ke studiu, abych mohl pracovat i na zakázkách vyžadujících fakturaci.
Fotografie je pro mě stále především koníček, ale zároveň i přivýdělek. Nejčastěji fotím reportáže ze společenských událostí – svatby, plesy, hody a další akce. Spolupracuji například i s Jihomoravským krajem. Nejvíce mě ale baví sportovní fotografie a chtěl bych se jí věnovat víc. Mým snem je jednou fotit na Olympiádě.
Společně s Ondřejem Kroutilem fotíme pro Český veslařský svaz, a díky tomu jsem měl možnost zachytit tři světové veslařské akce konané v České republice.