Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Ten rovněž uspěl v kategorii Savci. Dalšími vítězi hlavních kategorií se stali Jiří Hřebíček, Rostislav Štefánek, Petr Bambousek, Jan Bainar, Zdeněk Dvořák a Roman Šimek.
Vítězný snímek Stanislava Macíka soutěže Czech Nature Photo představuje skupinky kaloňů druhu Rousettus aegyptiacus, kteří se právě probouzejí. „Vše se událo při fotografování domorodců v jedné malé vesnici poblíž senegalského města Koalak. Kaloňové v hojném poštu obléhali jediný baobab uprostřed malého náměstí, kde nešli díky své početnosti přehlédnout. Byli jsme pro ně doslova předčasný budíček, protože při hledání co nejlepšího pozorovacího místa jsme u místních domorodců a nepřeberného houfu dětí vzbudili obávanou zvědavost. Pořídit dobrou fotografii byl doslova nadlidský výkon, neboť neustále jsem měl na sobě a hlavně na fotoaparátu desítky všetečných dětských ručiček,“ komentuje pořízení snímku Stanislav Macík.
Nejlepší snímky živé přírody domácích autorů vybrala odborná porota ze 3 140 přihlášených fotografií. Soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů fotografií přírody, kteří příspěvky zasílali od 5. dubna do 14. května letošního roku.
„Autoři mohli své snímky posílat do sedmi kategorií. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro celou řadu mezinárodních agentur a vydavatelů. Ceny pro vítěze navrhla a vyrobila, stejně jako pro soutěž Czech Press Photo, nižborská sklárna Rückl Crystal“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Nature Photo.
V kategorii Ptáci (volně žijící) zvítězil Jiří Hřebíčkem se snímkem Racka. Ten byl zachycen při odletu z temné hladiny norského fjordu. Rostislav Štefánek uspěl v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící) s fotografií Jarní romance ropuchy obecné, na níž ropucha proplétá řetězce svých vajíček zaplavenou trávou a vytváří tak zajímavé podvodní pavučiny. Petr Bambousek obstál v kategorii Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další – volně žijící) se snímkem křižáka z rodu Gasteracantha, který patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Vítězem kategorie Český les je Jan Bainar. Autor zachytil zmrzlé stromy v oblasti beskydských Trojanovic. Výlov kaprů na Zámeckém rybníce v Jaroslavicích byl tématem fotografie Když voda vře Zdeňka Dvořáka. Gorilí samec Richard z pražské Zoo, jenž si ze zubů vybírá zbytky jídla, byl motivem pro snímek Romana Šimka. Ten byl první v kategorii Zvířata v lidské péči.
Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v pražské Zoo i v prostorech galerie Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce. Cenu diváků Czech Nature Photo si nakonec odnáší Michal Dobeš za fotografii zachycující dovádění Lišek obecných v japonském Nemuru. Zvláštní cenu portálu Kudy z nudy získala fotografie Vladimíra Čecha přihlášená původně do kategorie Savci. Na snímku je Zajíc v rose poblíž Postřekova. Cena časopisu Lidé a země putuje k Filipu Fojtíkovi, jenž příspěvek Šťastná slepice původně směřoval do kategorie České zemědělství a venkov.
Porotu nultého ročníku soutěže Czech Nature Photo tvořili dlouholetí a uznávaní fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach a dále pak Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a multižánrového centra Czech Photo Centre a Miroslav Bobek, ředitel pražské Zoo. „Počet přihlášených i zájem, jaký o výstavu Czech Nature Photo projevovali návštěvníci, tvoří dobrý základ pro budoucí ročníky celého projektu. Už nyní můžu prozradit, že přihlašování pro další rok pravděpodobně odstartuje už v polovině ledna,“ dodává Souralová.
Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu .zip
Zdroj fotografií: Czech Nature Centre
Kontakty a další informace:
Public relations - Radek Polák tel.: +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphotocentre.cz.