Představujeme soubor Vesničané, který zvítězil v kategorii portrét v loňském ročníku soutěže Czech Press Photo. "Fotografie je součástí projektu zaměřeného na migraci a aktuální problémy dnešní Bangladéše, na kterém dlouhodobě pracujeme společně s fotografkou Hanou Connor. Jedním ze stěžejních problémů země se stává právě hlavní město Dháka s více než sedmnácti miliony obyvateli. Je to nejrychleji rostoucí metropole na světě trpící nejvyšší populační hustotou.
Každý den se do města stěhuje více než dva tisíce nových obyvatel z různých koutů země. Rodiny jsou nuceny opustit své domovy v důsledku ztráty půdy způsobené velkými záplavami, za které mohou stále častěji se opakující cyklóny a zvyšující se hladina moře. Tyto ekologické procesy dále souvisí se zasolením zemědělské půdy, říční erozí, znečištěním pitné či užitkové vody. Dháka nestačí vstřebávat masový nárůst obyvatel a nabízet další území migrantům z venkova. Metropole se potýká se stále vážnějšími ekologickými problémy a život ve městě se tak stává doslova noční můrou. Část z těchto klimatických uprchlíků dorazí do průmyslové čtvrti Munshiganj, jedné z nejvíce znečištěných oblastí světa. Zde se snaží vytvořit nový domov v primitivních chýších postavených mezi skládkou toxického odpadu a cihelnami. Ovzduší, půda i voda jsou kontaminovány z blízkých koželužen, cihelen, továren na výrobu hliníku a plastu. Nedaleko protékající řeka Buriganga je doslova biologicky mrtvá.
Venkované ve městě hledají štěstí, které obvykle najdou ve slumech, které tvoří polovinu metropole. Pracují v koželužnách, textilkách nebo cihelnách za pár dolarů na den. Fotografujeme portréty lidí, zajímá nás, jak tady dokážou přežít, jaké mají sny, a občas nás napadne, co stojí za tričkem Made in Bagladesh, které všichni nosíme." F. Jandourek
Hana Connor, volná fotografka narozena v roce 1980 v Praze. Vystudovala fotografii na TAFE University v australském Perthu s oceněním Best Portfolio of the Year 2007. Spolupracovala s řadou humanitárních organizací včetně Lékařů bez hranic, které ji zavedly do zemí jako Kambodža, Indie nebo Bangladéš a její reportáže byly publikovány v řadě předních periodik. Od roku 2013 intenzivně pracuje na projektu Wall Street. V současné době žije v Praze, věnuje se dokumentu stejně jako komerčním zakázkám a je studentkou Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.
Více o fotografce na jejích webových stránkách connorphotos.com.
Filip Jandourek narozen v Praze, 1978 Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve své fotografické tvorbě se věnuje portrétu a dokumentární fotografii, v posledních letech několikrát navštívil Ukrajinu, kde pracoval na projektu o českých krajanech (volyňských Češích), kteří se v souvislosti s napjatou situací na Ukrajině chtějí vrátit zpět do ČR. Od roku 2008 profesionálně spolupracuje s řadou českých i zahraničních periodik a za své fotografie byl několikrát oceněn v soutěži Czech Press Photo.
Více o fotografovi na jeho webových stránkách filipjandourek.com.