Autor: Oleg Homola a synové
Datum trvání:
20. září – 7. říjen 2018
Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na výstavu v Malé síni CPC
Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě
Člověk s neuvěřitelnou pamětí, který ve svých čtyřiceti letech viděl celý svět. Legendární cestovatel a etnograf Miloslav Stingl dokázal zaznamenat lidské příběhy nejen slovy, ale i fotografiemi. Společně s autorem autobiografické knihy Adamem Chroustem jsme vybrali ty nejzajímavější a sestavili výstavu: Objektivem Miloslava Stingla. Ta v galerii Czech Photo Centre začíná 19. září a potrvá do 7. října. Portrétní fotografie doplní ikonické kufry, s kterými cestovatel putoval do různých destinací.
Výběr fotografií představí vzpomínky na cesty po celém světě, které etnograf podniknul. Nechybí snímky charakteristických kubánských indiánů, které Stingl na své expedici objevil. Dále například návštěvníci uvidí fotografii z utajované návštěvy s Jeho Svátostí 14. dalajlamou. Všechny fotografie jsou především unikátním svědectvím dané doby. Během dvaceti let, která prožil Miloslav Stingl na cestách, se mu svět měnil před očima.
V době neprodyšně uzavřených hranic a zuřící studené války procestoval sto padesát zemí světa. Zažil například blokádu Kuby, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, ovládl sedmnáct světových jazyků a dialektů. Klíčem jeho úspěchu byl přístup k práci, netlačil se do funkcí, nevyčerpával se konkurenčním bojem a dával si pozor, aby nikomu nevadil. Rok 1962 postrčil cestovatelskou a badatelskou kariéru Miloslava Stingla na novou úroveň. Československá akademie věd (ČSAV) vypsala konkurz na vědeckého pracovníka pro Latinskou Ameriku. Prestižní místo, na něž se hlásilo přes šest set uchazečů, opravdu získal. Během svého desetiletého působení na ČSAV Miloslav Stingl studijně i pracovně pobýval na více než padesáti zahraničních univerzitách a vědeckých pracovištích.
Díky postupujícímu uvolňování poměrů v Československu uskutečnil v letech 1967–1968 rozsáhlou cestu kolem světa, během níž navštívil domorodé Inuity v kanadské Arktidě, severoamerické indiánské kmeny v USA, procestoval desítky ostrovů v Oceánii, pobýval s Maory na Novém Zélandu, navštívil potomky lidojedů na Nové Guineji, domorodé Aborigince v Austrálii či Bataky a domorodce z ostrova Nias v Indonésii. Bylo to vůbec poprvé, kdy mu bylo umožněno navštívit světově proslulá centra bádání zaměřená na etnografii a sociální antropologii. V letech 1969–1970 procestoval Karibik a státy Jižní Ameriky včetně Velikonočního ostrova, o rok později celou Mikronésii.
Výstava bude otevřena od 20. září do 7. října každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5. Kontakty a další informace: Czech Photo Centre: Public relations – Anna Vacková +420 777 09 36 90, vackova@czechpressphoto.cz, www.czechphoto.org
Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Hlavní partneři: Trigema, ProCeram, Olympus
Foto: Miloslav Stingl